Liderki solidarnie po 5:1. Coraz ciekawiej też na dole Orlen Ekstraligi

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / pogonszczecin.pl / Na zdjęciu: mecz Medyk Polomarket Konin - Pogoń Szczecin. Strzela Emilia Zdunek
zdjęcie autora artykułu

Zarówno ekipy walczące o medale, jak i o utrzymanie muszą uważać, żeby się nie potknąć. Za nami 20. kolejka Orlen Ekstraligi. Ścigające się po tytuł GKS Katowice i Pogoń Szczecin wygrały swoje mecze po 5:1.

Zespół z Pomorza Zachodniego wybrał się do Konina na mecz z walczącym o ligowy byt Medykiem Polomarketem. W pierwszej połowie najciekawsze rzeczy działy się na przełomie drugiego i trzeciego kwadransa. Po golu dla Pogoni zdobyły Emilia Zdunek oraz Natalia Oleszkiewicz, a dla gospodyń trafiła Grigoria Pouliou. W drugiej części gry z bramek cieszyły się już tylko szczecinianki - ponownie Zdunek, a także Jaylen Crim oraz Karolina Łaniewska, która ustaliła wynik spotkania na 5:1 dla przyjezdnych.

Taki sam rezultat dla gości padł w Gdańsku, gdzie AP Orlen mierzył się z GKS-em Katowice. W pierwszych 45 minutach mistrzynie kraju zdobyły dwie bramki. Do siatki trafiły Nicola Brzęczek i Julia Włodarczyk. Po zmianie stron prowadzenie ekipy trener Karoliny Koch podwyższyła Amelia Bińkowska w 65. minucie, a po chwili gola honorowego dla gdańszczanek zdobyła Jagoda Szewczuk. W 72. minucie na 4:1 dla GieKSy trafiła Aleksandra Nieciąg, a po kolejnych 240 sekundach Bińkowska ustaliła wynik spotkania.

Wiadomo już, że złoto mistrzostw kraju pojedzie albo do Katowic, albo do Szczecina. Tymczasem trwa również zacięta walka o trzecie miejsce. w Łodzi UKS SMS pokonał Śląsk Wrocław 2:0 po golach Oliwii Domin z rzutu karnego oraz Nadii Krezyman.

Drużyna trenera Marka Chojnackiego nie odrobiła jednak straty do zajmujących trzecią lokatę Czarnych Antrans Sosnowiec, bo piłkarki z Zagłębia Dąbrowskiego również odniosły zwycięstwo w tej kolejce - pokonały w Krakowie UJ 2:1. Na liście strzelczyń Klaudia Miłek i Karlina Miksone. Bramkę dla Jagiellonek zdobyła Weronika Wójcik.

Jedyny w tej kolejce podział punktów miał miejsce w Tczewie, gdzie pewna już utrzymania Pogoń zremisowała z Górnikiem Łęczna 1:1. Z kolei w walce o utrzymanie robi się coraz ciekawiej, bo drugie z rzędu, a trzecie w ciągu pięciu ostatnich spotkań zwycięstwo odniosły ostatnie w tabeli Stomilanki Olsztyn. Tym razem zespół z Warmii wygrał w Bielsku-Białej z Rekordem 2:1. Na gola Federiki Dall'Ary z 5. minuty odpowiedziała tuż po przerwie Aleksandra Sudyk. Wygraną olsztyniankom dało trafienie Wiktorii Skrzypińskiej w doliczonym czasie gry.

Na dwie kolejki przed zakończeniem rozgrywek Stomilanki zrównały się liczbą punktów z przedostatnim w tabeli Medykiem Polomarketem Konin i mają już tylko dwa oczka straty do UJ Kraków, zajmującego 10. - ostatnią niezagrożoną - pozycję. A w najbliższej serii gier zespół Dariusza Maleszewskiego podejmie właśnie Jagiellonki.

To wszystko jednak dopiero za dwa tygodnie. W najbliższą niedzielę bowiem przerwa na finał Orlen Pucharu Polski. W niedzielę, 19 maja w Lublinie GKS Katowice zmierzy się ze Śląskiem Wrocław.

Wyniki 20. kolejki Orlen Ekstraligi:

Medyk Polomarket Konin - Pogoń Szczecin 1:5 (1:2) 0:1 - Emilia Zdunek 26' 0:2 - Natalia Oleszkiewicz 29' 1:2 - Grigoria Pouliou 33' 1:3 - Emilia Zdunek 53' 1:4 - Jaylen Crim 78' 1:5 - Karolina Łaniewska 90+5'

AP Orlen Gdańsk - GKS Katowice 1:5 (0:2) 0:1 - Nicola Brzęczek 12' 0:2 - Julia Włodarczyk 25' 0:3 - Amelia Bińkowska 65' 1:3 - Jagoda Szewczuk 68' 1:4 - Aleksandra Nieciąg 72' 1:5 - Amelia Bińkowska 76'

UKS SMS Łódź - Śląsk Wrocław 2:0 (1:0) 1:0 - Oliwia Domin 27' - z karnego 2:0 - Nadia Krezyman 54'

Pogoń Dekpol Tczew - Górnik Łęczna 1:1 (0:1) 0:1 - Roksana Ratajczyk 25' 1:1 - Magdalena Sobal 74'

UJ Kraków - Czarni Antrans Sosnowiec 1:2 (1:2) 0:1 - Klaudia Miłek 8' 0:2 - Karlina Miksone 24' 1:2 - Weronika Wójcik 33'

Rekord Bielsko-Biała - Stomilanki Olsztyn 1:2 (0:1) 0:1 - Federica Dall'Ara 5' 1:1 - Aleksandra Sudyk 48' 1:2 - Wiktoria Skrzypińska 90+1'