Bezradność. Kompromitacja Lecha Poznań w Chorzowie

Ruch Chorzów nie chce żegnać się z PKO Ekstraklasą. "Niebiescy" wygrali z Lechem Poznań 2:1 w piątkowym meczu 31. kolejki. I nie było to dziełem przypadku, zdobyli komplet punktów w pełni zasłużenie.

Tomasz Galiński
Ruch Chorzów wygrał z Lechem Poznań 2:1 PAP / Michał Meissner / Na zdjęciu: Ruch Chorzów wygrał z Lechem Poznań 2:1
Przegrana w tym meczu oznaczałaby degradację Ruchu Chorzów. Warunki ku temu były niemalże "idealne", wszak po drugiej stronie był walczący (jakkolwiek to brzmi) o mistrzostwo Polski Lech Poznań.

Inna sprawa, że "Kolejorz" po raz kolejny się skompromitował. Zagrał fatalny mecz i zasłużenie wyjechał ze Stadionu Śląskiego bez choćby jednego punktu. Trener Mariusz Rumak już w 4. minucie nerwowo przechadzał się przy linii bocznej, jakby przeczuwał, co się wydarzy.

Gra ofensywna Lecha w zasadzie nie istniała. Jedynego gola strzelił po desperackiej indywidualnej akcji Jespera Karlstroma, którego w polu karnym głupio faulował Tomasz Wójtowicz. Mikael Ishak pewnym strzałem pokonał Dante Stipicę, który zapomniał o interwencji.

A poza tym? Nic, absolutnie nic. Co innego Ruch, który solidnie zapracował na to zwycięstwo.

Gol Ishaka był wyrównujący, bo dosłownie trzy minuty wcześniej na prowadzenie wyszedł Ruch. Pięknym centrostrzałem popisał się grający w tym meczu na wahadle Miłosz Stępiński. Piłka odbiła się od słupka, następnie od głowy (albo karku?) Daniela Szczepana i napastnik "Niebieskich" mógł cieszyć się z 10. gola w tym sezonie. Był to jeden z ciekawszych fragmentów spotkania, co doskonale pozwala uświadomić sobie, jak wyglądała jego reszta.

W pierwszej połowie był dramat z obu stron, choć i tak w całej tej mizerii lepsze wrażenie sprawiali chorzowianie. Po przerwie się to ruszyło. Świetną szansę miał m.in. Soma Novothny, ale minimalnie przestrzelił z dwudziestu metrów. Podobnie Filip Starzyński. Novothny miał też kapitalną okazję po dośrodkowaniu Wójtowicza, jednak tu wybornie między słupkami spisał się Bartosz Mrozek.

Ale co się odwlecze...

W 84. minucie Ruch dopiął swego. Gospodarze przeprowadzili bardzo ładną akcję prawą stroną i po dośrodkowaniu Wójtowicza zwycięską bramkę zdobył Michał Feliks, który pojawił się na boisku dosłownie chwilę wcześniej.

Lech nie był w stanie odpowiedzieć, a jego akcje można było określić tylko jako rozpaczliwe. Bezsilność, bezradność. To była kompromitacja poznańskiej drużyny, czyli w sumie nic nowego.

Ruch Chorzów - Lech Poznań 2:1 (1:1)
1:0 Daniel Szczepan 24'
1:1 Mikael Ishak (k.) 27'
2:1 Michał Feliks 84'

Składy:

Ruch: Dante Stipica - Patryk Stępiński, Maciej Sadlok (80' Mateusz Bartolewski), Szymon Szymański, Josema, Tomasz Wójtowicz - Soma Novothny, Filip Starzyński, Juliusz Letniowski (90' Adam Vlkanova), Miłosz Kozak (80' Łukasz Moneta) - Daniel Szczepan (80' Michał Feliks).

Lech: Bartosz Mrozek - Alan Czerwiński (69' Joel Pereira), Bartosz Salamon, Antonio Milić, Elias Andersson (80' Barry Douglas) - Afonso Sousa, Radosław Murawski, Jesper Karlstrom, Nika Kwekweskiri (68' Adriel Ba Loua), Filip Szymczak (64' Kristoffer Velde) - Mikael Ishak.

Żółte kartki: Sadlok, Feliks (Ruch).

Sędzia: Tomasz Musiał (Kraków).

Pomóż nam ulepszać nasze serwisy - odpowiedz na kilka pytań.

Czy Ruch Chorzów utrzyma się w Ekstraklasie?